Ортодонтско лечение

Целта на ортодонтското лечение е здрава, хармонична и естетична усмивка, чрез подреждане на зъбите, ориентирането на двете челюсти в правилната им позиция една спрямо друга и спрямо пропорциите на лицето.
Ортодонтските отклонения са не само естетичен проблем, те могат да се превърнат в сериозен функционален проблем, да доведат до по-голямо възпаление на венците, затруднено почистване на зъбите, поява на кариеси и много други.

Това лечение коригира:
– силно струпани и криви зъби
– вредни навици – дишане през устата, смучене на пръст, неправилно гълтане и др.
– силно издадени напред зъби и затваряне на устните с усилие
– неправилен растеж на челюстите
– неправилно съотношение между двете челюсти
– отворена, дълбока, обратна, кръстосана захапка

 Видове ортодонтско лечение

Ранно ортодонтско лечение

Първата ортодонтска консултация се прави на 7 годишна възраст. Ранно лечение налагат вредните навици и обратната захапка.То е с готови силиконови апарати, ортодонтски апаратчета, т.нар. „скоби“, или „шини“ и брекети по системата 2×4

Лечение на тинейджъри

Прави се с брекети, функционални и екстраорални апарати при необходимост. Стартира обикновено на 10-12 годишна възраст при момичетата и 12-14 год. възраст при момчетата.
Има ефект при подреждането на зъбите, направлява растежа на челюстите и коригира челюстните несъответствия.

Лечение на възрастни

 Oртодонтското лечение няма възрастова граница, затова хора от различни възрасти, могат да се възползват от лечението и да решат проблеми, които дълго време са били пречка за тях.
Прави се с брекети и алайнери-прозрачни целулоидни шини, определен брой в опраделена последователност, в зависимост от сложността на случая.


О
Ортодонтска консултация
  • 1 Ортодонтската консултация започва със запознаване с пациента, изслушване на оплакванията и очакванията му.
  • 2 Преглед- обстоен оглед на лицето, усмивката и зъбите, с цел оценка на проблема, на оралната хигиена и състоянието на зъбите.
  • 3 Фотографски лицеви и интраорални снимки, които освен, че подпомагат диагнозата , са и част от документацията на лечението.
  • 4 Рентгенови снимки- панорамна и телеренгенография, на които се прави анализ и специфични измервания.
  • 5 Отпечатък за диагностични гипсови модели. Въз основа на всичко това се поставя диагноза и се съставя план на лечение, който се презентира на пациента, или родителите.

Галерия